Wirtualne Seminarium Socjologii Ciała 3/2023

Miejsce wydarzenia: Online

Na trzecim WSSC w 2023 roku dr Anna Wójtewicz i dr Beata Bielska z UMK przedstawią temat: "Doświadczanie grubego ciała. Refleksje teoretyczne i metodologiczne".

Doświadczenie życia z grubym ciałem nie jest szeroko opisane w naukach społecznych. W badaniach nad grubością dominuje perspektywa medyczna problematyzująca tę cechę. Analizujemy wybrane wątki obecne w naszym badaniu – sposoby doświadczania grubego ciała oraz stygmatyzowania go. Robimy to w sposób nieoceniający grubości jako takiej. Przeprowadziłyśmy sześć wywiadów biograficznych z osobami grubymi o zróżnicowanym profilu socjodemograficznym. Ramę teoretyczną dla analiz stanowi proces stygmatyzacji w ujęciu Ervinga Goffmana, ustalenia jego kontynuatorów i krytyków. Analizy pokazują, że posiadanie grubego ciała/bycie grubym ciałem na ogół jest piętnem dyskredytującym jednostkę w oczach tzw. normalsów tak ze względu na cechy fizyczne, jak i cechy charakteru rzekomo związane z grubością. Badani zarządzają piętnem grubości głównie przez passing, covering oraz coming out. W przypadku osób transpłciowych grubość może nigdy nie nabrać cech piętna, pozwala natomiast przysłonić inne piętno lub dostosować się do społecznych oczekiwań wobec wyglądu zgodnego z płcią odczuwaną.

Elementem seminarium jest lektura: Introduction z książki "The fat studies reader" oraz artykuł Experiences of Living with Fat
Bodies with Stigma in Poland. An Intersectional Analysis Based on Biographical Interviews.

Prowadzące:

Anna Wójtewicz:
Doktora nauk humanistycznych w zakresie socjologii o specjalności socjologia ciała (2012). Adiunktka w Instytucie Socjologii UMK (Katedra Badania Jakości Życia i Socjologii Stosowanej). Jej badania dotyczą społecznych wymiarów cielesności, płci, zdrowia oraz szeroko rozumianych realiów społeczeństwa konsumpcyjnego. Obecnie realizuje grant Sonata 14 z Narodowego Centrum Nauki poświęcony praktykom cielesnym polskich mężczyzn. e-mail: wojtewicz@umk.pl

Beata Bielska:
Dra, socjolożka, pracuje jako adiunktka w Katedrze Badań Kultury Instytutu Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajmuje się socjologią seksualności, metodologią i etyką badań społecznych oraz socjologią szkolnictwa wyższego i nauki. Opublikowała książkę "Potencjał zmiany. Rezultaty działania ruchu społecznego na przykładzie aktywizmu LGBT* w Polsce". e-mail: bielska.beata@umk.pl

Miejsce wydarzenia: Online